Туристичні родзинки

Карпатський біосферний заповідник

Карпатський біосферний заповідник належить до одного з найбільших і цікавих об'єктів природно-заповідного фонду України. Майже 2,5 відсотка території Карпатського регіону знаходиться під охороною заповідника, екосистеми якого віднесені до найкоштовніших на нашій планеті, і з 1993 року входять в міжнародну мережу біосферних резерватів ЮНЕСКО.

У складі Карпатського біосферного заповідника, загальна площа якого складає 57 880 га, налічується шість окремих масивів і ботанічні заповідники державного значення "Чорна Гора" і "Юлівська Гора". вони знаходяться на території Раховського, Хусткого і Віноградовського районів Закарпаськой області в межах висот від 180 до 2061 м. Така територіальна структура репрезентує практично всю ландшафтну і біологічну різноманітність Українських Карпат.

Тут представлені карпатські екосистеми, що краще всього збереглися, які є сховищем для багатьох рідкісних і зникаючих видів рослин і тварин. У заповіднику налічується 64 види рослин і 72 види тварин, занесених до Червоної книги України і до Європейського Червоного списку.

Клімат Карпатського заповідника коливається від помірно теплого в "Долині нарцисів" ( - 1,7 °С у січні, до + 19 °С у червні, кількість опадів 650 мм на рік) до холодного на вершинах гір (від - 7-8,5 °С в січні, до + 11-15 °С у червні, кількість опадів 980-1500 мм в рік).

Заповідник характеризується великою різноманітністю грунтового покриву . Майже 90% його території покрито лісами, для яких типовими є ясно-бурі і темно-бурі гірничо-лісові грунти. Для верхнього кордону лісу характерні ясно-бурі грунти. У високогір'ї переважають торф'янисто-гірничо-підзолисті і гірничо-лугово-буроземні грунти. На вапняках утворилися щебнисті, а в долинах річок - дернові грунти.

Карпатський біосферний заповідник володіє значною біогеографічною і ландшафтною репрезентативністю, яка і обумовлює широкий спектр біотопів на його території. Тут представлений весь комплекс висотної поясності Українських Карпат - від елементів передгірських лугів і дібров до альпійського поясу з луговими, скельно-лишайниковими ландшафтами.

Територія заповідника покрита, в основному, лісовою рослинністю, яка займає більше 90 % його загальної площі. Лугові ценози займають близько 5% заповідної території і представлені на низовинних заплавних лугах масиву "Долина нарцисів", у високогір'ї і на лісових лугах. Останню територію займають скелясті виходи, кам'янисті розсипи і водотоки.

Кожен з масивів, які входять до складу Карпатського біосферного заповідника відрізняється своїми характерними, неповторними природними об'єктами.

Візитною карткою Чорногорського масиву є висока вершина України - гора Говерла, яка піднімається над рівнем моря на 2061 м. Поруч знаходяться інші карпатські двутисячники - Петрос, Ребра, Бребенеськул та інші. Рельєф високогір'я Чорногорського хребта носить сліди давнього обмерзання з характерними льодовиковими формами – мальовничими карами і торгівельними долинами. Гірські схили покриті непрохідними віковими первісними лісами, де домінують хвойні види.

Обновлено