Івано-Франківськ

Івано-Франківськ

Найбільше місто (237 тис. жителів) і центр області. Розташоване в межиріччі Бистриці-Солотвінській і Бистриці-Надворнянській, трохи вище за течією від місця їх злиття.

Поселення на території Івано-Франківська у 1662 р. заснував польський коронний гетьман Станіслав Потоцький, назвавши його в свою честь „Станіславів”. В тому ж році виклопотав для свого нового володіння Магдебурзьке право. За традицією того часу в місто для розвитку ремесел і торгівлі були запрошені вірмени і євреї, що вважалися неперевершеними фахівцями цього бізнесу на польських землях. Їх працьовитість і заповзятливість, помножені на можливості Потоцьких, вже до кінця XVII ст. перетворили Станіславів на великий ремісничий центр, до того ж розташований на головній торгівельній дорозі зі Львова до Молдавії і гирла Дунаю.

Старими спорудженнями Станіславіва, що дійшли до наших днів, є палац Потоцьких (1672-1682 рр.) і приходський (фарний) костел Пресвятої Діви Марії (1672-1703 рр.), З 1979 р. Костел використовують як музей мистецтв.

Ще один неодмінний архітектурний атрибут міста - ратуша, в якій розміщувався польсько-український магістрат, була побудована в центрі ринкової площі у 1695 р. Між світовими війнами вона була корінним чином перебудована поляками у 1929-1932 рр. і перетворилася на найбільш відому конструктивістську споруду у всій Західній Україні.

Обновлено