Письменник Франко Іван Якович

Письменник Франко Іван Якович (1856-1916 рр.)

Один з основних представників української літератури, белетрист, поет, вчений, публіцист і керівник „Демократичної партії малоросів Австрії”. Народився у 1856 р. в галицькому с. Нагуєвичі, в сім'ї селянина-коваля; перші роки свого дитинства він описав у творі "Малий Мирон".

Батько Франко помер раніше, ніж син закінчив дрогобицьку базіліанськую "нормальну" школу; але вітчим Франка, теж селянин, турбувався про продовження його освіти.

Незабаром померла і мати Франка, отже на літо він приїжджав в чужу сім'ю - та все ж перебування в ній здавалося хлопчикові раєм порівняно зі школою, де грубі і неосвічені вчителі, потакаючи дітям багачів, знущалися над дітьми небагатих батьків (твори "Чистописання", "Олівець" і ін.). Ненависть до утиску однієї людини іншою Франко виніс з нормальної школи.

Як тут, так і потім в гімназії, Франко йшов першим учнем; влітку гімназист пас худобу і допомагав у польових роботах. Віршовані переклади з Біблії, античних і західноєвропейських письменників, якими він тоді займався, він писав народною мовою.

Обновлено