Прип'ять

Прип'ять - місто-привид

Прип'ять – єдине місце на Україні, яке покинули люди, відомий всьому світові завдяки глобальній катастрофі на ЧАЕС. Місто обласного підпорядкування в Київській області. Розташоване на низькому правому березі річки Прип'ять, завдяки якій й отримало свою назву. Засноване у 1970 р. як селище для проживання будівників та обслуговуючого персоналу Чорнобильської атомної електростанції, але вже в 1980 р. отримує статус міста обласного підпорядкування на підставі постанови Верховної Ради Української ССР № 1264/686 у зв’язку з виробленням більшої кількості електроенергії АЕС. В 1986 році в місті проживало близько 49 тис. чоловік, а за планом розвитку міста передбачалося збільшення кількості населення до 80 тис. осіб. Прип’ять стало дев'ятим в Радянському Союзі атомоградом.

Розташоване поруч залізнична станція Янов на ділянці Чернігів - Овруч, пристань річкового судноплавства на річці Прип'ять, автомобільні дороги перетворювали місто Прип'ять в зручний вузол транспортних магістралей Полісся.

Місто з яскраво вираженим центром, в якому розташовувалися адміністративні будівлі (міська рада), об'єкти дозвілля, культури і відпочинку, універсальні продовольчі і промтоварні магазини, готельний комплекс.

Місто розвивалося б і процвітало, якщо б 26 квітня 1986 року в 01 год 23 хв. 40 с. (час московський) в ході проведення проектних випробувань однієї з систем забезпечення безпеки не відбулася одна з найбільших аварій на атомних електростанціях — аварія на Чорнобильській АЕС. На четвертому енергоблоці станції стався потужний вибух, еквівалентний 500 хіросімських бомбам. Ця подія докорінно змінило життя мільйонів людей. У результаті аварії на АЕС сталося радіоактивне зараження в радіусі 30 кілометрів. Радіаційному забрудненню піддалися 19 російських регіонів, виявилися забруднені радіоактивним цезієм близько 23% Білорусії і великі території Європи.

Передумовами аварії вважають невдачу випробувань, проведених 25 квітня 1986. А саме, проводилися випробування системи безпеки, викладеним у використання механічної енергії обертання турбогенераторів, що зупиняються (вибіг) для вироблення електроенергії для подачі в систему аварійного охолодження реактора в умовах накладення двох аварійних ситуацій (повна втрата електропостачання АЕС і максимальна проектна аварія (розрив трубопроводу великого діаметра циркуляційного контуру реактора)), це забезпечило б гарантоване його охолодження. Ця концепція була визнана і включена в проекти будівництва АЕС з реакторами такого типу. Проте енергоблок № 4 ЧАЕС був прийнятий в експлуатацію без випробування цього режиму, хоча такі випробування повинні бути складовою частиною передексплуатаційних випробувань основних проектних режимів енергоблоку. Таким чином, випробування повинні були проводитися в режимі зниженої потужності, для якого характерні підвищена, щодо номінального, витрата теплоносія через реактор, незначний недогрів теплоносіїв до температури кипіння на вході в активну зону і мінімальний паровміст. Ці чинники мали прямий вплив на масштаб аварії.

Версій катастрофи сила-силенна, але остаточної та експериментально підтвердженої версії Чорнобильської аварії до теперішнього часу не існує. Існує дві основні групи версій. Це версії проектувальників, які стверджують про непрофесійну роботу експлуатаційного персоналу блоку і версії самого персоналу експлуатаційного блоку, який доводить наявність істотних недоробок в конструкції реакторів РВПК (реактор великої потужності канальний) і перекладають відповідальність за те, що трапилося на проектувальників. Але з кожним роком з'являються нові версії. Державною комісією Держатомнагляду колишнього СРСР, створеної 27 лютого 1990 спеціально для з'ясування причин катастрофи, було проаналізовано 13 версій причин аварії. Найбільш вірогідною є версія, яка пов'язана з наявністю ефекту реактивності системи управління і захисту реактора. Такими виглядають технічні причини. Разом з цим, експертами відзначаються більш глибокі причини катастрофи - це низький рівень культури ядерної безпеки в колишньому СРСР.

Перше офіційне повідомлення про евакуацію було зроблене по телебаченню 28 квітня. Повідомили про факт аварії і двох загиблих в досить спокійній манері, істинні масштаби катастрофи повідомлялися пізніше.

 

Ліквідатори. Фото Костін І.


Евакуація міста Прип'ять була проведена 27 квітня, тільки після оцінки масштабів радіоактивного забруднення. Спочатку було евакуйоване населення 10-кілометрової зони. У наступні дні було евакуйоване населення інших населених пунктів 30-кілометрової зони. У той час, як всі іноземні засоби масової інформації повідомляли про аварію і загрозу для життя людей, а на екранах телевізорів демонструвалася карта повітряних потоків в Центральній і Східній Європі, в України та Білорусі проводилися святкові демонстрації і гуляння, присвячені Першотравню. Особи, відповідальні за приховування інформації, пояснювали згодом своє рішення необхідністю запобігти паніці серед населення. Основна частина робіт з ліквідації була виконана у 1986-1987 роках, в них взяли участь приблизно 240 000 чоловік. Загальна кількість ліквідаторів (включаючи наступні роки) склало близько 600 000. Навколо 4-го блоку був побудований бетонний «саркофаг», радіоактивні уламки, розкидані по території АЕС і на даху машинного залу були прибрані всередину саркофага або забетоновані.

Зараз же Прип'ять представляє собою покинутий людьми місто-привид. Порожні будинки, зарослі бур'янами палісадники, рослинність , що пробивається крізь асфальт... Але місто не забуте.

 

Цікаво, що деякі комп'ютерні ігри були створені на основі міста-примари, це такі як Call of Duty 4, Call of Duty 6 і ігровий світ STALKER.

Матеріал про місто Прип'ять був використаний для створення фільму «Життя після людей» для каналу History Channel. Це науково-популярний фільм, в якому вчені міркують на тему того, що станеться з територією США, тваринами і рослинами на ній, якщо людина зникне, а також про те, як довго після зникнення людства існуватимуть створені ним пам'ятники і артефакти. Даний фільм заснований на результатах дослідження територій, раптово покинутих людьми (м. Прип'ять), а також можливих наслідків припинення догляду за будівлями і міською інфраструктурою.

Прем'єра чергового фільму про Прип'ять «Земля забуття» планується на 2011 рік, в головній ролі якого грає українська актриса Ольга Куриленко, спільного виробництва Франції та України. На відміну від вище описаного науково-популярного фільму, цей художній. Зйомки будуть проходити в Україні, а деякі епізоди безпосередньо в Зоні відчуження (за підтримки МНС України). Фільм розповідає про трагедію молодої красивої дівчини, що проживає в Прип'яті, яка втрачає близьких, молодість і красу в обмін на хвороби в одну мить, в результаті аварії на ЧАЕС. Цей фільм повинен показати глядачам всю глибину чорнобильської трагедії.

Фільмів пов'язаних з трагедією маса, серед них «Аврора». Український художній фільм про дівчинку з дитбудинку на ім'я Аврора, яка отримала величезну дозу радіації, яку відправляють в Америку на лікування, де вона зустрічає і розтоплює серце свого кумира, зірку радянського, а потім американського балету, Ніка Астахова, який переживає глибоку творчу кризу. Зустріч з хворою дитиною змушує змінити життя артиста і переглянути свої погляди на життя.

Та інші: Распад (1990, США та Росія), Чернобыль: Последнее предупреждение (1991, США, Велика Британія та СРСР), Битва за Чернобыль (2006, США), Чернобыль – 2001 – Завещание (2001, Росія), Чернобыль.Тризна (1993, Росія), Чернобыль. Послесловие (1996, Росія), Приближение к Апокалипсису. Чернобыль рядом (1991, СРСР).

Прип'ять є одним з найбажаніших місць відвідин для нового соціального явища - Чорнобильських сталкерів. Це новий вид екстремального туризму, що виникло ще в середині 1990-х, пов'язаний з проникненням на територію чорнобильської зони відчуження з метою відвідання покинутих населених пунктів, військових об'єктів, підприємств, могильників радіоактивної техніки і інших об'єктів. Причини чорнобильського сталкерства і цілі, які переслідуються сталкерами, є предметом дискусії. Сталкери це молоді люди у віці від 18 до 30 років. Проникнення в зону відчуження є поодинокими та груповими (як правило, 2-3 людини, максимум 5 чоловік). Загальна тривалість від 1 до 10 днів. Крім звичайного спорядження для пішого походу, сталкери використовують радіометри і респіратори. Воду найчастіше беруть з відкритих джерел (ріки, озера, болота), з використанням фільтра або без такого.

У Києві існує національний музей "Чорнобиль", присвячений трагедії. Експозиція музею налічує близько 7000 експонатів: розсекречені документи, карти, фотографії, пам'ятки народної культури Українського Полісся, зібрані експедиціями музею у Чорнобильській зоні відчуження.


Музей у Києві.

Стоїть одне-однісіньке покинуте людьми місто. Люди, що жили там колись, вже не зможуть повернутися назад додому, до Прип'яті.

І щороку 25 квітня запаліть свічку в пам'ять про тих рятувальників-героях, які кинулися на ліквідацію аварії, свідомо знаючи про свою загибель, в ім'я спасіння всього людства. І пам'ять про трагедію, яка ніколи не буде стерта з пам'яті людства, сподіваюсь, не допустить повторення катастрофи.

Джерела.

Путеводитель. Вся Украина. Ивченко А.С.

Обновлено