Ізмаїл

Ізмаїл - друге за чисельністю населення місто.

Друге за чисельністю населення місто (78.2 тис. жителів) регіону обласного підпорядкування і районний центр, розташований на лівому березі Кілійського гирла Дунаю. У 1484 р. Туреччина захопила землі на північ від низовий Дунаю і у закруту його Кілійського рукава була закладена фортеця названа Ізмаїлом, що по-тюркському означає «почуй, аллах». Більше трьох століть Ізмаїл поступово збільшується і зміцнює оборону твердинею, не одного разу фортеця піддавалася нападам.

Найбільше дісталося фортеці під час двох російсько-турецьких воєн другої половини XVIII ст., коли в 1770 і 1790 рр.. її штурмували і захоплювали війська Російської імперії. Але, за іронією долі, згідно мирним договорам Ізмаїл обидва рази після закінчення цих воєн знов опинявся у володіннях Туреччини. Тільки після третього вдалого штурму в 1809 р. і мирного Бухарестського договору (1812 р.), зазнавши ризику від чергової російсько-турецької війни 1806-1812 рр.., Ізмаїл входить до складу Російської імперії. За її закінчення на схід від фортеці починає рости поселення Тучков, назване по імені коменданта фортеці. Ця назва не прижилася, але вдячні нащадки відзначили заслуги в створенні міста генерал-лейтенанта С. Тучкова, в роки незалежності України встановивши на центральному проспекті Ізмаїла пам'ятник першому градоначальнику.

У 1813 р. Ізмаїл стає центром крупного повіту і зростає швидкими темпами. Тут з'являється шикарна будівля міської управи, серія православних храмів, серед яких виділяється одна з найбільших культових споруд на півдні України - Покровський собор (1822-1836 рр., архітектор Г. Торічеллі), виконаний в стилі російського ампіру, і ряд житлових і комерційних площ..

Обновлено