Шабо

Шабо

Шабо - сучасна винна столиця Бессарабії, що знаходиться в 8 кілометрах від Білгорода-Дністровського. Дослідження курганів, розташованих на півночі селища, доводять, що люди жили на цій території вже в ІІ тисячолітті до н. е. Також тут було знайдено сліди давньогрецьких поселень IV – ІІІ ст. до н. е. і сарматські сховища перших століть нашої ери. В XV-XVI ст., коли південноукраїнські землі були захоплені Туреччиною, місцеве населення займалося виноградарством. У перекладі з турецького «Шабо» означає «нижні виноградники» (на відміну від виноградників Білгорода-Дністровського, розташованих на вищому місці). Першим письмовим джерелом, що підтверджує існування на цій території населеного пункту, є географічна карта Валахії, Молдови і Бессарабії, датована 1788 роком.

В першому десятилітті XIX ст. в Шабо було всього 28 жителів. Уряд Російської Імперії після приєднання Бессарабії в 1812 р. правильно оцінив блискучі перспективи розвитку виноградарства в цій області. Було негайно вжито заходів для сприяння розвитку виноградарства на території Шабо. В 1820 р. тут жило 275 чоловік – 172 українця і 103 молдаванина. Але їм бракувало досвіду у вирощуванні винограду. Тому царський уряд підтримав пропозицію швейцарського ботаніка й педагога Луи-Венсана Тардана щодо переїзду на Україну знавців виноградарства з його батьківщини. Саме з натхненної праці 52 переселенців почався поступовий розвиток Шабо як центру виноградарства і виноробства півдня України.

Зараз Шабо – центр винного туризму. Туристи можуть здійснити екскурсію винним заводом «Шабо» і відвідати Центр культури вина, де спеціалісти діляться унікальними відомостями щодо традицій і історії виноробства. Перед відвідувачами відкриваються двері «Королівського підвалу», створеного швейцарськими переселенцями, і Хересного підвалу. В музеї вина на туристів чекає експозиція, присвячена історії виноробства з античності до сьогодення. На сьогодні екскурсія до Шабо є однією з найцікавіших на півдні України.

Обновлено