Свято розговіння (Ураза-Байрам, Ід-аль-Фітр)

Ід аль-фітр або Ураза-байрам – свято розговіння знаменує завершення посту в місяці Рамадан. Він називається малим святом на противагу великому святу – святу жертвопринесення.

По закінченні посту в перші три дні місяця шавваль радісно відзначається Ід аль-фітр – свято розговіння або мале свято. Мусульмани надягають свої найкращі вбрання, поздоровляють один одного, ходять у гості, намагаються веселитися, готують смачну і рясну їжу. Під час цього свята мусульмани повинні відзвітуватися за минулий піст, почати відбувати покарання за його порушення і сплатити за кожного члена сім'ї милостині - так зване "очищення свята перерви". Щоб забезпечити одержання цієї податі, богослови посилаються на особливий хадис пророка: "Піст рамазану висить між небом і землею, поки раб божий не подасть належної з нього милостині".

У свято розговіння рекомендується дарувати подарунки, обмінюватися традиційними стравами з найближчими сусідами; дуже важливо в дні свята зібрати разом усіх своїх родичів і не випускати їх з будинку, так як вважається, що в Ід аль-фітр у будинок приходять душі померлих.

У свято розговіння обов'язкові загальні молитви в мечеті або на спеціальних площадках – намазгах. У хутбі, що читається муллою або імамом під час загального богослужіння, що віруючим оголошується про "дійсність" проходження посту, дається настанова дотримуватись його в майбутньому. Наприклад, так звучить частина однієї проповіді: "Хвала тому, хто обіцяв вірним хранителям посту вхід у рай дверима, що звуться прохолодними, у котрі входять тільки ті, що постилися під час місяця рамадана... знайте, о віруючі, що цим днем закінчується місяць рамадан, цей шанований і священний місяць... Ах які сумні і засмучені ми тим, що цей місяць скінчився... прощай, прощай, б місяць покаяння, прощення і звільнення від вогню і пекла... Я був дуже веселий, я дожив до місяця благословенного, але сьогодні з очима, повними сліз, я повинен сказати собі: б місяць рамадан, прощай! З тієї хвилини як ти мав намір пройти, спокій залишив мене, скорбота хопила мене... Серед суму, у який я вкинутий, я жалібно стогну, я проливаю криваві сльози... Незважаючи на слабість мого тіла, я побачив лик Твій із задоволенням і говорю із сумом: "Місяць рамадан, прощай!"

Після урочистого богослужіння віруючі відправляються на цвинтар пом'янути померлих, а також відвідуються усипальниці місцевих святих, потім чоловіки, зібравшись групою, відвідують будинки всіх недавно померлих і виражають співчуття близьким покійного. А сім'ї померлих за останній рік влаштовують поминки з запрошенням мулли, родичів і близьких. Традиційне вітання звучить так: "Таккабаль Алла міна ва мінкум" ("Так схвалить Господь старання наші в ім'я Його").

У дні розговіння влаштовуються ярмарки, на яких народні співаки, танцюристи, лялькарі, жонглери й ін. показують барвисті вистави, ведеться жвава торгівля на базарах, для молоді і дітей улаштовуються гойдалки, іноді розводять багаття, через які стрибають молоді мусульмани. Необхідно відзначити, що хоча свято розговіння і вважається малим, але воно відзначається дуже радісно і з великими надіями на щасливе існування в наступному році.

У 2006 році Ід аль-фітр святкується 23 жовтня (1 шавваля).

Title User