Ужгород

Ужгород

Обласний центр закарпатської області – місто Ужгород – розташований на обох берегах річки Уж. Його історія налічує більше 1100 років. Угорський літопис Шимона Кезаї датує заснування Ужгороду 872 роком.

Сучасна назва «Ужгород» говорить сама за себе: місто над річкою Уж. Як вважає більшість учених-дослідників, річка Уж (до речі на території Словаччини, через яку вона протікає, річка носить назву – Уг) не має жодного відношення до однойменної змії вужа. Деякі лінгвісти вважають, що оскільки територія краю знаходилася під болгарським впливом, то назва річки походить від слів «вугілля» або «кут», або «вузький», мається на увазі вузька долина річки Уж. Інші учені вважають, що «Уж» походить від тюркських слів «унг», «онг», що переводиться як «правий», або від слова «уз» - вода.  Вже у давнину на місці нинішнього Ужгороду були поселення. Найбільш  відомими з перших засновників міста були ранні слов'яни.

Одне з їх племен (білі хорвати) в другій половині I тис. заселило  район сучасного Ужгороду.  Історично склалися три центри міста – Замкова гора, Радванка, Горяни. Поступово центр перемістився в найбільш укріплений район – на Замкову гору.

Обновлено